Diller

Pubspace/NASA Veri Tabanı Serbest Erişimli E-Kaynaklara Eklenmiştir.

Değerli Araştırmacılarımız,

Sizler için derlediğimiz yüzün üzerindeki açık erişimli kaynaklara bir yenisi daha eklenmiştir. Pubspace/NASA veri tabanı serbest erişimli e-kaynaklara eklenmiştir.

Pubspace veri tabanına ulaşmak için: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/funder/nasa/

NASA, uzay ajansı tarafından finanse edilen tüm yayınlanmış araştırma yayınlarına erişimin ücretsiz olacağını, herkesin erişebileceği halka açık yeni bir web portalı çalışmalarına başlandığını açıkladı.

PubSpace ismi verilen veri tabanı, NASA tarafından finanse edilen araştırma makalelerinin yayın tarihinden itibaren bir yıl içinde kamuya açık olmasını gerektiren yeni NASA politikasına çözüm sunuyor. Veri tabanında şu ana kadar 939 yayın var ve NASA tarafından finanse edilmiş yayınlar yeni politikaya uygun şekilde eklenmeye devam ediyor.

Ancak; NASA tarafından finanse edilen tüm araştırmalar arşivde bulunamıyor. Kişisel gizlilik, mülkiyet hakları ve güvenlik yasalarına bağlı patent ve belgeler PubSpace'e dahil edilmiyor.

NASA’nın bu hareketi 2013 yılında Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi'nin, kamu tarafından finanse edilen araştırma sonuçlarına erişimin arttırılması yönünde yollar bulunması talebine karşılık geliyor. Aynı zamanda, bilimsel araştırmalar ve akademik çevrelerde daha fazla açıklık genel bir eğilim olarak giderek artmaktadır. Diğer yandan, Avrupa'da da kamu tarafından finanse edilen tüm bilimsel yayınların ücretsiz olması yönünde çağrılar var.

 

Diğer Serbest Erişimli E-Kaynaklara Erişim Adresi: http://kutuphane.db.firat.edu.tr/tr/node/50