Diller

İntihal Veri Tabanları

1.  iThenticate 

Erişim linki: http://www.ithenticate.com/  

Açıklama:Doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir akademik içeriğe sahip “iThenticate” programı,  veri havuzundaki akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası ile karşılaştırarak, aralarındaki benzerlik oranlarını hesaplar, akademik çalışmaları değerlendirmeden önce kopyacılık (intihal) seviyesini tespit eder. . Programı kullanmak isteyen araştırmacılarımız nozcan@firat.edu.tr adresine isim, soy isim ve mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

Yasal Uyarı: "iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir.

Ayrıca,  iThenticate intihal veritabanı sadece akademik makalelerin intihal durumunu taramak içindir. iThenticate veri tabanına özellikle öğrenci ödevleri ile tezlerin yüklenmemesi gerekmektedir.  Öğrenci ödevleri, projeler ve tezler için Turnitin veri tabanının kullanılması  gerekmektedir. 

iThenticate İntihal Veri Tabanının Doğru Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

2. Turnitin

Erişim linki: http://www.turnitin.com/

Açıklama: Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı kullanıma açılmıştır. Program; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

Sistemin kullanılmaya başlaması için:
-Öncelikle; öğretim üyelerimiz için sistemde hesap oluşturulma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Hesap oluşturulabilecek akademik kadrolar :
-Yard. Doç. Dr., Doç. Dr., Prof. Dr. kadrolarında olan öğretim üyelerimizin sisteme tanımlanması gerekmektedir.
-Bu işlem kütüphane yöneticiliğinde gerçekleştirilecek olup, ad soyad,unvan ve kurumsal e-posta adresleri ile  nozcan@firat.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir.
-Öğretim üyeleri belirttikleri e-posta hesaplarına gelecek aktivasyon mailindeki şifrelerle sisteme giriş yapabileceklerdir.

Doküman gönderecek olan öğrenciler ilgili öğretim elemanından  temin edecekleri şifre ile http://www.turnitin.com  adresinden sisteme ödevlerini/tezlerini yükleyebilirler.

ADIM ADIM TURNİTİN KULLANICI KILAVUZU

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

NOT: Turnitin internet explorer desteklemiyor, lütfen googlechrome kullanınız.

 

3. İntihal.Net

Erişim linki : https://intihal.net

Açıklama: intihal.net (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için Türk mühendisler tarafından üretilmiş milli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile eserinizin özgünlük testini sadece 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. Kullanımı kolay arayüzü, özgün algoritmik yapısı ve geniş kapsamlı Türkçe ve İngilizce içeriğiyle benzerlik oranını belirlemede tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek bir yapıda tasarlanmıştır. İntihal.net 56 farklı dosya formatını desteklemektedir.Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

intihal.net ile herhangi bir kullanıcı sayısı sınırına takılmadan, öğrenci ödevi, yüksek lisans doktora tezi ve makale taraması ayrımı yapılmadan, belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net ’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

intihal.net YARDIM KILAVUZU