Diller

Abone Veri Tabanları

 

 

 

Academic Journals 

 https://www.nature.com/

 

  Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

American Chemical Society

 

http://www.acs.org 
http://pubs.acs.org/about.html 
http://pubs.acs.org/journals/query/subscriberSearch.jsp

Yardım Kılavuzu

Açıklama: American Chemical Society tarafından 1879 yılından günümüze kadar yayınlanan, kimya ve ilgili alanlarına yönelik 62 tam metin dergileri içeren bir veritabanıdır.

ASME Digital Library 

 http://asmedigitalcollection.asme.org/journals.aspx 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: ASME ya da American Society of Mechanical Engineers, 1880 yilinda tum dunyadaki Makina Muhendisleri’ni bunyesinde toplamayi amaclayarak kurulmus bir dernek. ASME Digital Library (ASME DL) de bu dernege ait yayinlarin (dergiler, kitaplar ve konferans tutanaklari) elektronik versiyonlarinin bulundugu bir platform olarak hizmet veriyor. 

BMJ Online Journals

 

http://www.journals.bmj.com/ 
http://www.bmj.com/ 
http://www.clinicalevidence.com

Yardım Kılavuzu

Açıklama: BMJ Group tarafından yayınlanan tıp alanında 27 dergi ve kanıta dayalı tıp veri tabanı içerir.

Ebook Central - Elektronik Kitap Veritabanı

https://ebookcentral.proquest.com/lib/firat-ebooks/search.action 

Ebrary kitap indirme kılavuzu

Ebook Central Özellikleri

Hızlı kullanım kılavızı

 

Yardım Kılavuzu

Ebrary new reader videoları

 

Açıklama:  Ebrary Elektronik Kitap Veri Tabanı, tüm akademik konuları kapsayan (multi-disciplinary), kitap ve diğer dokümanların tam metinlerini içeren, hem eğitim-öğretim hem de araştırma düzeyine uygun bir e-kitap hizmetidir. Ebrary'nin Anlaşmalı (Aggregated) ve Yayınevi (Publisher-Branded) veri tabanlarında, dünyanın önde gelen 180 yayıncısına ait toplam 42.000'in üzerinde kitap, harita, rapor ve diğer dokuman yer almakta ve her ay yüzlerce yeni kitap eklenmektedir.

Ebrary e-kitap hizmetinde, kullanıcı seçtiği kitaplarla kendi rafını oluşturabilir, okuduğu metinlerde önemli kısımlar ve sayfalar işaretlenebilir, notlar yazılabilir ve bunlar kullanıcının tanımladığı şifrelerle daha sonraki kullanımlar için kaydedilebilir. Tüm hesaplar bir kullanıcının Ebrary'e her girişinde(1 session) 10'ar 10'ar sayfa olmak üzere toplam 40 sayfaya kadar çıktı alabilmesi için ayarlanmıştır. Kullanıcının 10 sayfa kopyalayıp, 30 sayfa çıktı alabilme gibi bir seçeneği de mevcuttur. Toplam sayı 40 'a ulaştiğinda kullanıcı Ebrary'den çıkıp (log out )daha sonra girerse(log in) tekrar 40 sayfa çıkti alabilmektedir. Bu şekilde sistem kullanıcıyı bir girişte tüm kitabı indirmesinden alıkoymaktadır. Kitabin tamamı indirildiğinde sistem bunu usulsüz  kullanım olarak algılayıp erişime kapatılmaktadır.

EBSCOhost Veri Tabanları

 

http://search.ebscohost.com/ 

Yardım Kılavuzu

E-kitap indirme kılavuzu

İçeriği

Açıklama:İşletme, ekonomi, yönetim, bilgisayar bilimi, mühendislik, bilgi yönetimi gibi konularda makale ve e-kitap sunan tam metin veri tabanıdır.

EBSCO veri tabanına yeni eklenen veri tabanlarını görmek için tıklayınız.

Emerald  Premier eJournal

http://www.emeraldinsight.com/

Dergi Listesi

Kullanım Kılavuzu

 

İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, muhasebe ve finans, uluslararası ticaret, bilgi yönetimi, kalite, kamu yönetimi, turizm ve otelcilik konularında 200 dergiye tam metin erisim sunar, bazı dergilerin tam metin başlangıç yılı 1994’e kadar gitmektedir.

 

Mendeley

https://www.mendeley.com

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Mendeley  araştırmacıların çalışmalarını ve araştırmalarını yönetmelerini ve geliştirmelerine yardımcı olan referans yönetim sistemidir.

Mendeley tarafından araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:

· 5GB kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak).

· Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak)

·  Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)

 

IEEE-IEL 

 

http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/DynWel.jsp 

Yardım Kılavuzu 

Kılavuz 2

Açıklama: IEL veritabanı, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, uygulamalı fizik ve biyomedikal/biyoteknoloji alanlarında IEEE´nin 122 dergisi, IEE´nin 21 dergisi ve toplamda 341 konferansın, 1988 yılından itibaren tüm içeriğine tam metin olarak erişim sağlar. 1950-1987 döneminden seçilen 100,000´e yakın makaleye ve 1250 adet güncel IEEE standardına da tam metin erişim mevcuttur.

  iThenticate

 

http://www.ithenticate.com 

Yardım Kılavuzu

Kılavuz 2

Kılavuz 3

Açıklama:Doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir akademik içeriğe sahip “iThenticate” programı,  veri havuzundaki akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası ile karşılaştırarak, aralarındaki benzerlik oranlarını hesaplar, akademik çalışmaları değerlendirmeden önce kopyacılık (intihal) seviyesini tespit eder. . Programı kullanmak isteyen araştırmacılarımız nozcan@firat.edu.tr adresine isim, soy isim ve mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

Yasal Uyarı: "iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır.”

JSTOR Archive Journal Content

 http://www.jstor.org/

 

Dergi Listesi

Yardım Kılavuzu

 

JSTOR veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir. 

 

 NATRON YAZILIM Video Eğitim Portalı

Erişim adresi: http://firat.videoegitim.com/ 

 

Açıklama:Natron Yazılım tarafından hazırlanan 40’tan fazla ders, uzman kadrolar ile hazırlanmış 3000’e yakın video eğitiminin verildiği bir portaldır.

Detaylı bilgi için tıklayınız: http://kutuphane.db.firat.edu.tr/tr/node/163

 

Nature + Nature Methods + Nature Protocols 

 https://www.nature.com/

 

 

   Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır

OVID LWW-Lippincott Williams and Wilkins Total Acc 

 

http://gateway.ovid.com/autologin.html 

 

 

Yardım Kılavuzu

Videolar

 

Açıklama: Ovid’den 272 tıp dergisine 2000 yılından itibaren yıl bazında değişimli olarak tam metin erişim imkanı sağlar. 

OVID dergi listesi

 

Palgrave Macmillan  Journals

 https://www.nature.com/

 

Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.Bu yıllara kadar arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

ProQuest Digital Dissertations & Thesis Full Text  

 

http://search.proquest.com/pqdtglobal?accountid=15927 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Pek çok konuda hazırlanmış 930.000 tam metin doktora ve master tezine erişim sağlamaktadır.

 

Sage Premier Journal

http://journals.sagepub.com/ 

 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Çoğu citation indekslerde yer alan; işletme, sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eğitim bilimleri, teknoloji ve tıp gibi 700’den fazla hakemli tam metin dergiye erişim imkânı sunmaktadır. 

 Science Direct 

 http://www.sciencedirect.com 

Yardım Kılavuzu

Açıklama:Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Akademic Press Yayınevi ile birleşmiştir. Academic Press dergilerine bu veritabanı altında erişilmektedir. Bu veritabanı; kimya, bilgisayar, işletme, biyoloji, ekonomi, enerji, matematik, sosyoloji, psikoloji, farmakoloji, astronomi, tarım, sosyal bilimler, mühendislik ve tıp konularında yaklaşık 2200’den fazla dergiyi kapsamaktadır.

Dergi listesi

Science Direct kapsamındaki 28 adet Elsevier Kitap Listesi

Scopus

 

http://www.scopus.com/ 

 

Açıklama: Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. İçeriğinde 20.000 in üzerinde aktif dergi bulunmaktadır. Türkiye’de yayınlanmış 206 bilimsel dergiyi de kapsamaktadır.
ULAKBIM EKUAL tarafından erişim sağlanmaktadır.

SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini)

Erişim adresi: http://atif.sobiad.com/

Yardım Kılavuzu

 

SOBİAD, Türkiye merkezli 566 dergide yayınlanan 161,457 makalenin yer aldığı ve 3,210,305 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır.

Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir.

Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir.  

Springer Link 

Springer e - book

http://link.springer.com/

Yardım Kılavuzu

Hızlı Kullanım Kılavuzu

 

Açıklama: 1993'den günümüze Springer Yayınevinin 1989 adet dergisine tam metin erişim sağlayan disiplinlerarası bir veri tabanıdır. 2010 yılına ait 3943, 2015 yılına ait 5048 e kitap mevcuttur.

2010 yılı e-kitap listesi

2015 yılı e-kitap listesi

Dergi Listesi

Taylor & Francis 

 

http://taylorandfrancis.metapress.com 
http://journalsonline.tandf.co.uk 
http://www.informaworld.com

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Sosyal ve beşeri bilimler tıp ve yaşam bilimlerini içeren tam metin dergi koleksiyonudur.

 

Turnitin

http://www.turnitin.com/

 

 

 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.Veri tabanı kullanımı ve detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye Atif Dizini

 

http://www.atifdizini.com/default/tr-index.html 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Türkiyede Yayınlanan,Sağlık Bilimleri  konusundaki 403 derginin  tam metin makalelerine 2008 den günümüze tam metin erişim sağlamaktadır.

Dergi listesi

The Journal of Urology 

 http://www.sciencedirect.com/science/journal/00225347 

Yardım Kılavuzu

 

ULAKBİM Veritabanları (Serbest Erişim)

 

http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/vt/ 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: 1996 yılında TÜBİTAK'a bağlı bir enstitü olarak kurulan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından sağlanan açık erişim veritabanlarıdır.

ULAKBİM Veritabanları

*Hukuk Veri Tabanı[2010-]

*Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı[1992-]

*Sosyal Bilimler Veri Tabanı[2002-]

*Tarım, Veteriner ve Biyoloji Bölümleri Veri Tabanları[1992-]

*Tıp Tıp Veri Tabanı[1996-]

*Yaşam Bilimleri Veri Tabanları [1992-]

*TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanları[1966-]

 Web of Science 

 

http://isiknowledge.com 

Yardım Klavuzu

Kılavuz 2

Açıklama: TÜBİTAK-EKUAL kapsamında abone olduğumuz,Web of Science, bir çok bilim dalı ve disiplinde  dergi, kitap ve konferans bildirilerini kapsayan bibliyografik ve atıf veri tabanıdır.

Web of Science veri tabanında konu, yazar adı, dergi adı, ya da adres kısımlarından spesifik makaleler aranabilir. Ayrıca spesifik bir makaleye kimler tarafından atıfta bulunulduğu ya da makalenin atıfta bulundugu diğer makalelere de ulaşmak mümkündür. Atıf taramaları ISI veritabanlarına özgü bir çalışmadır. Web of Science kapsamındaki atıf indeksleri şunlardan oluşmaktadır :Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED)

Social Sciences Citation Index (SSCI)

Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)

Wiley-Blackwell 

http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/home 
http://www3.interscience.wiley.com/journalfinder.html 
http://www.blackwell-synergy.com

Yardım Kılavuzu

Açıklama: İş, finans ve yönetim, hukuk, tarih, kimya, biyolji, tıp bilimleri, bilgisayar bilimi, yer bilimleri, matematik ve istatistik, fizik, eğitim, mühendislik, psikoloji, sanat, beşeri bilimler gibi tüm ana bilim dallarını kapsayan veri tabanıdır.