Diller

Abone Veri Tabanları

 

 

 

Academic Journals 

 https://www.nature.com/

 

  Açıklama: Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

American Chemical Society

 

http://www.acs.org 
http://pubs.acs.org/about.html 
http://pubs.acs.org/journals/query/subscriberSearch.jsp

Yardım Kılavuzu

Açıklama: American Chemical Society tarafından 1879 yılından günümüze kadar yayınlanan, kimya ve ilgili alanlarına yönelik 62 tam metin dergileri içeren bir veritabanıdır.

ASME Digital Library 

 http://asmedigitalcollection.asme.org/journals.aspx 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: ASME ya da American Society of Mechanical Engineers, 1880 yilinda tum dunyadaki Makina Muhendisleri’ni bunyesinde toplamayi amaclayarak kurulmus bir dernek. ASME Digital Library (ASME DL) de bu dernege ait yayinlarin (dergiler, kitaplar ve konferans tutanaklari) elektronik versiyonlarinin bulundugu bir platform olarak hizmet veriyor. 

BMJ Online Journals

 

http://www.journals.bmj.com/ 
http://www.bmj.com/ 
http://www.clinicalevidence.com

Yardım Kılavuzu

Açıklama: BMJ Group tarafından yayınlanan tıp alanında 27 dergi ve kanıta dayalı tıp veri tabanı içerir.

CAB Abstracts

https://www.cabdirect.org/ 

  Açıklama: CAB Direct, önde gelen bibliyografik veritabanlarındandır. Uygulamalı yaşam bilimlerinde en kapsamlı  referans kaynağıdır. 

CAB Direct’de 12.650.000’den fazla kayıt bulunmaktadır.

Proquest Ebook Central - Elektronik Kitap Veritabanı

https://ebookcentral.proquest.com/lib/firat-ebooks/search.action 

Ebook Central Kullanım Kılavuzu

Ebook Central Özellikleri

 

 

Yardım Kılavuzu

 

Açıklama: Ebook Central 170.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. 
İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir. 
• Basit ara yüzü sayesinde kullanıcıların kolaylıkla keşif yapmalarına imkan tanır. 
• Kitaplarınızı offline olarak da okumanıza imkan tanımak amacıyla kitapları 
laptop, desktop, mobil cihazlar (IOS, Android cep telefonları ve tabletler) üzerine 
indirmenize imkan tanır. 

• Sahip olacağınız kişisel kitaplık sayesinde istediğiniz kitapları üzerlerinde aldığınız notlar ve vurgulamalar ile birlikte klasörler içinde saklamanıza imkan tanır. Bu klasörleri arkadaşlarınıza email yoluyla iletmenizi mümkün kılar. Bir bakıma araştırmanızın arşivi görevini görür. 
• Araştırma yaparken bir çok farklı seçenekten yararlanmanıza imkan tanır. 
• Kitap üzerinden herhangi bir bölümü kopyalamak istediğinizde otomatik olarak atıf bilgisini de bölüm sonuna ekler. Böylece istediğiniz platforma kopyala/yapıştır seçeneği ile aktarmanıza imkan tanır. 
• Platformun ara yüzü Türkçe olarak kullanılmaya uygundur. 

EBSCOhost Veri Tabanları

 

http://search.ebscohost.com/ 

Yardım Kılavuzu

E-kitap indirme kılavuzu

İçeriği

Açıklama:İşletme, ekonomi, yönetim, bilgisayar bilimi, mühendislik, bilgi yönetimi gibi konularda makale ve e-kitap sunan tam metin veri tabanıdır.

EBSCO veri tabanına yeni eklenen veri tabanlarını görmek için tıklayınız.

Emerald  Premier eJournal

https://www.emerald.com/insight

Dergi Listesi

Kullanım Kılavuzu

Açıklama: İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, muhasebe ve finans, uluslararası ticaret, bilgi yönetimi, kalite, kamu yönetimi, turizm ve otelcilik konularında 200 dergiye tam metin erisim sunar, bazı dergilerin tam metin başlangıç yılı 1994’e kadar gitmektedir.

 

InCites Benchmarking & Analytics ve Journal Citation Reports

InCites Erişim Adresi: https://incites.thomsonreuters.com

  https://incites.clarivate.com 

JCR Erişim Adresi: https://jcr.incites.thomsonreuters.com/

 

InCites Online Türkçe Tanıtım ve Kullanım Sunumu

JCR Online Türkçe Tanıtım ve Kullanım Sunumu:

Açıklama: Araştırma girdi ve çıktılarının ölçümü, güncel trendlerin takibi ve makalelerin, dergilerin, kurumların, kişilerin ve bölgelerin karşılaştırılması imkanını sunan, bütünleşik web tabanlı tek akademik platformdur.

Web of Science ve JCR-Journal Citation Reports veritabanlarının erişim linklerinin de yer aldığı InCites veritabanına giriş için e-posta adresiyle kayıt yapılması gerekmektedir. Daha önce Web of Science veri tabanına kayıt yaptıysanız aynı şifre ile İncites'i kullanabilirsiniz.

Incites Profil Oluşturma (Kayıt) Kılavuzu

InCites Göstergeler Tablosu

Researcher ID Oluşturma

 

 

IEEE-IEL 

 

http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/DynWel.jsp 

Yardım Kılavuzu 

Kılavuz 2

Açıklama: IEL veritabanı, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, uygulamalı fizik ve biyomedikal/biyoteknoloji alanlarında IEEE´nin 122 dergisi, IEE´nin 21 dergisi ve toplamda 341 konferansın, 1988 yılından itibaren tüm içeriğine tam metin olarak erişim sağlar. 1950-1987 döneminden seçilen 100,000´e yakın makaleye ve 1250 adet güncel IEEE standardına da tam metin erişim mevcuttur.

  iThenticate

 

http://www.ithenticate.com 

Yardım Kılavuzu

Kılavuz 2

Kılavuz 3

Açıklama:Doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir akademik içeriğe sahip “iThenticate” programı,  veri havuzundaki akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası ile karşılaştırarak, aralarındaki benzerlik oranlarını hesaplar, akademik çalışmaları değerlendirmeden önce kopyacılık (intihal) seviyesini tespit eder. . Programı kullanmak isteyen araştırmacılarımız nozcan@firat.edu.tr adresine isim, soy isim ve mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

Yasal Uyarı: "iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir.

Ayrıca,  iThenticate intihal veritabanı sadece akademik makalelerin intihal durumunu taramak içindir. iThenticate veri tabanına özellikle öğrenci ödevleri ile tezlerin yüklenmemesi gerekmektedir.  Öğrenci ödevleri, projeler ve tezler için Turnitin veri tabanının kullanılması  gerekmektedir.

JSTOR Archive Journal Content

 http://www.jstor.org/

 

Dergi Listesi

Yardım Kılavuzu

Açıklama: JSTOR veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir. 

 

 

 

Mendeley

https://www.mendeley.com

 

 

 

 

 

NATRON YAZILIM Video Eğitim Portalı

 http://firat.videoegitim.com/ 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Mendeley  araştırmacıların çalışmalarını ve araştırmalarını yönetmelerini ve geliştirmelerine yardımcı olan referans yönetim sistemidir.

Mendeley özellikler aşağıdaki gibidir:· 5GB kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak). Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak) Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)

 

Açıklama:Natron Yazılım tarafından hazırlanan 40’tan fazla ders, uzman kadrolar ile hazırlanmış 3000’e yakın video eğitiminin verildiği bir portaldır.

Detaylı bilgi için tıklayınız: http://kutuphane.db.firat.edu.tr/tr/node/163

 

Nature + Nature Methods + Nature Protocols 

 https://www.nature.com/

 

 

   Açıklama: Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır

OVID LWW-Lippincott Williams and Wilkins Total Acc 

 

http://gateway.ovid.com/autologin.html 

 

 

Yardım Kılavuzu

Videolar

 

Açıklama: Ovid’den 272 tıp dergisine 2000 yılından itibaren yıl bazında değişimli olarak tam metin erişim imkanı sağlar. 

OVID dergi listesi

 

Palgrave Macmillan  Journals

 https://www.nature.com/

 

Açıklama: Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.Bu yıllara kadar arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

ProQuest Digital Dissertations & Thesis Full Text  

 

http://search.proquest.com/pqdtglobal?accountid=15927 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Pek çok konuda hazırlanmış 930.000 tam metin doktora ve master tezine erişim sağlamaktadır.

 

Sage Premier Journal

http://journals.sagepub.com

 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Çoğu citation indekslerde yer alan; işletme, sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eğitim bilimleri, teknoloji ve tıp gibi 700’den fazla hakemli tam metin dergiye erişim imkânı sunmaktadır. 

 Science Direct 

 http://www.sciencedirect.com 

Yardım Kılavuzu

Açıklama:Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Akademic Press Yayınevi ile birleşmiştir. Academic Press dergilerine bu veritabanı altında erişilmektedir. Bu veritabanı; kimya, bilgisayar, işletme, biyoloji, ekonomi, enerji, matematik, sosyoloji, psikoloji, farmakoloji, astronomi, tarım, sosyal bilimler, mühendislik ve tıp konularında yaklaşık 2200’den fazla dergiyi kapsamaktadır.

Dergi listesi

Science Direct kapsamındaki 28 adet Elsevier Kitap Listesi

Scopus

 

http://www.scopus.com/ 

 

Açıklama: Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. İçeriğinde 20.000 in üzerinde aktif dergi bulunmaktadır. Türkiye’de yayınlanmış 206 bilimsel dergiyi de kapsamaktadır.
ULAKBIM EKUAL tarafından erişim sağlanmaktadır.

SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini)

http://atif.sobiad.com/

Yardım Kılavuzu

 

Açıklama: SOBİAD, Türkiye merkezli 566 dergide yayınlanan 161,457 makalenin yer aldığı ve 3,210,305 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır.

Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir.

Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir.  

Springer Link 

Springer e - book

http://link.springer.com/

Yardım Kılavuzu

Hızlı Kullanım Kılavuzu

 

Açıklama: 1993'den günümüze Springer Yayınevinin 1989 adet dergisine tam metin erişim sağlayan disiplinlerarası bir veri tabanıdır. 2010 yılına ait 3943, 2015 yılına ait 5048 e kitap mevcuttur.

2010 yılı e-kitap listesi

2015 yılı e-kitap listesi

Dergi Listesi

Taylor & Francis 

https://www.tandfonline.com

http://www.informaworld.com

https://www.taylorfrancis.com/

https://taylorandfrancis.com/journals/

 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Sosyal ve beşeri bilimler tıp ve yaşam bilimlerini içeren tam metin dergi koleksiyonudur.

 

Turnitin

http://www.turnitin.com/

 

 

 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.Veri tabanı kullanımı ve detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye Atif Dizini

 

http://www.atifdizini.com/default/tr-index.html 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: Türkiyede Yayınlanan,Sağlık Bilimleri  konusundaki 403 derginin  tam metin makalelerine 2008 den günümüze tam metin erişim sağlamaktadır.

Dergi listesi

ULAKBİM Veritabanları (Serbest Erişim)

 

http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/vt/ 

Yardım Kılavuzu

Açıklama: 1996 yılında TÜBİTAK'a bağlı bir enstitü olarak kurulan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından sağlanan açık erişim veritabanlarıdır.

ULAKBİM Veritabanları

*Hukuk Veri Tabanı[2010-]

*Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı[1992-]

*Sosyal Bilimler Veri Tabanı[2002-]

*Tarım, Veteriner ve Biyoloji Bölümleri Veri Tabanları[1992-]

*Tıp Tıp Veri Tabanı[1996-]

*Yaşam Bilimleri Veri Tabanları [1992-]

*TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanları[1966-]

 Web of Science 

 

https://webofknowledge.com/

 

Yardım Klavuzu

Kılavuz 2

Açıklama: TÜBİTAK-EKUAL kapsamında abone olduğumuz,Web of Science, bir çok bilim dalı ve disiplinde  dergi, kitap ve konferans bildirilerini kapsayan bibliyografik ve atıf veri tabanıdır.

Web of Science veri tabanında konu, yazar adı, dergi adı, ya da adres kısımlarından spesifik makaleler aranabilir. Ayrıca spesifik bir makaleye kimler tarafından atıfta bulunulduğu ya da makalenin atıfta bulundugu diğer makalelere de ulaşmak mümkündür. Atıf taramaları ISI veritabanlarına özgü bir çalışmadır. Web of Science kapsamındaki atıf indeksleri şunlardan oluşmaktadır :Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED)

Social Sciences Citation Index (SSCI)

Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)

WOS'da Aaranan Türkiye Adresli Dergiler

Wiley-Blackwell 

http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/home 
http://www3.interscience.wiley.com/journalfinder.html 
http://www.blackwell-synergy.com

Yardım Kılavuzu

Açıklama: İş, finans ve yönetim, hukuk, tarih, kimya, biyolji, tıp bilimleri, bilgisayar bilimi, yer bilimleri, matematik ve istatistik, fizik, eğitim, mühendislik, psikoloji, sanat, beşeri bilimler gibi tüm ana bilim dallarını kapsayan veri tabanıdır.