Diller

Araştırmacılar İçin

* Fırat Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi

*Üniversitelerde Ders Aracı Olarak Kullanılan Kitaplar, Teksirler ve Yardımcı Ders Kitapları Dışındaki Yayınlarla İlgili Yönetmelik

* ULAKBİM Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı (UBYT)

* UBYT Dergi Listesi Tarama Motoru

* Araştırmacı Bilgi Sistemi(ARBİS)  

*F.Ü. Bilimsel Araştırma Koordinasyon Birimi

*F.Ü Akademik Anket Sistemi

*F.Ü. E- Dergi Sistemi

 

*Mendeley

Mendeley size sizlerin araştırmalarınızı düzenlemeye,  diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.
Erişim ve üyelik Adresi: http://www.mendeley.com/

Mendeleyile;
•    Otomatik bibliyografiler oluşturulabilir.
•    Kolaylıkla çevrimiçi olarak diğer araştırmacılarla işbirliği yapılabilir.
•    Okuduğunuz makaleleri temel alarak size aynı konuda okuyabileceğiniz başka makaleleri önerir.
•    Araştırmacı çevrimiçi olarak herhangi bir yerden makalesine ulaşabilir.
•    1000 ve üzerinde dergi için atıf biçimlerine ulaşabilir ve atıf yöntemi seçimi ile yeni biçimler oluşturabilirsiniz.
•    Birden fazla PDF dosyasını aynı anda açabilir,  sürekli olarak araştırma dosyanıza dönüş yapabilirsiniz, ayrıca yanına notlar alabilirsiniz.
•    iPhone ve iPad uygulamaları ile yolculuk sırasında ve ya herhangi bir süreçte makaleleri okumaya devam edebilirsiniz.

Mendeley.com’a yapacağınız küçük bir kayıt işleminden sonra programı ücretsiz bilgisayarınıza indirerek yukarıda bahsi geçen imkanlardan faydalanabilirsiniz.

"Mendeley Desktop" ta "Zotero" gibi ücretsiz bir kaynakça yönetim programı olup; bu tür programların yetenekleri hakkında karşılaştırmalı analize http://www.mendeley.com/compare-mendeley/ adresinden erişebilirsiniz.

Mendeley hakkında daha çok bilgi için tıklayın    

Mendeley Yardımcı Videoları için tıklayın   

Mendeley kullanıcı rehberi için tıklayın  

Diğer referans yönetim araçlarından Mendeley'e geçiş rehberi için tıklayın

Mendeley Youtube Kanalı    

 

*SCImagoJournal& Country Rank    

SCImagoJournals& Country Rank (SJR), dergilere ve ülkelere ilişkin bilimsel göstergeleri içeren bir portaldır. Portal, Scopus (ELsevier B.V.) veritabanında yer alan veriler kullanılarak geliştirilmiştir. SJR, ülkelerin akademik performansının görülmesi ve kıyaslanması, hangi konularda çalışıldığı, hangi konuların ağırlıkta olduğu, yürütülen akademik çalışmaların sayısı, H indeks vb. bilimsel etki alanlarının belirlenmesinde ve değerlendirmesinde kullanılabilmektedir

SCImagoJournal& Country Rankveritabanına ücretsiz olarak erişilebilmektedir.

 

*DergiPark

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark Projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini artırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır.Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

* SpringerExemplar

Bu veri tabanı, bir kelime veya deyimin İngilizce dilinde hakemli ve basılmış yayınlarda nasıl kullanıldığı hakkında örnekler vererek yazar, hakem ve editörlere yardımcı olan bir dilbilgisi kaynağıdır.   

* AuthorMapper

AuthorMapper yazarların harita üzerinde bulundukları yerleri göstererek bilimsel araştırmaların yönlendirici haritasını çıkarmaya çalışan ücretsiz kullanıma sunulan çevrimiçi bir kaynaktır. Bu kaynak ile kendi alanınızda çalışan diğer uzmanları bulabilir, çalışmanızla ilgili bilimsel araştırmaları görebilirsiniz.